Přešlapujeme na nástupišti a čekáme na příjezd vlaku Deutsche Bahn. Namísto přijíždí český Panther. „Rostock?“ ptá se nás muž v elegantní košili s kufříkem na kolečkách. „Ne, ne, tohle je lokální vlak do Roztok u Prahy“ odpovídáme. Panther odjíždí a na stejnou kolej přijíždí správný vlak jedoucí do Německa. Nastupujeme. Neprozřetelně nemáme koupenou místenku a tak musíme pro první část cesty vzít zavděk sedadlem v prostoru pro jízdní kola. Pro druhou část jízdy se však uvolňují i sedadla v kupé a koupě místenky by tudíž byla zbytečným výdajem navíc. Jestliže jízda po českém území probíhá v klidu a v uvolněné atmosféře, po přejetí hranic vzduch ve vozu poněkud zhoustne. Na německém území je v hromadné dopravě stále povinnost mít ústa a nos zakryté respirátorem. Přistoupivší policisté procházející vlak působí dojmem, že by každého, kdo pravidlo nerespektuje, byli schopni na místě zastřelit. Trnu tak hrůzou, co se mnou udělají, jestliže mám přes pusu nasazenou pouhou zdravotnickou roušku. Naštěstí procházejí bez povšimnutí a nás vítá po čtyřech a půl hodinách jízdy nádraží Berlin Hauptbahnhof. Já si tak po následující tři dny mohu říkat „Ich bin ein Berliner.“

Od hlavního nádraží se přesouváme na zastávku tramvaje, která nás odveze do čtvrti … „Promiňte, kde si tady můžeme koupit jízdenku na městskou dopravu?“ „Jakže? Nemluvím německy.“ kontruje mladý Asiat. Tak ještě jednou anglicky – „Kde si tu můžeme koupit jízdenky na tramvaj?“ „Jízdenky na tramvaj? Můžete si je koupit ve vestibulu nádraží a na vybraných zastávkách v automatu. Ale proč byste to dělali? Jízdenky tady stejně nikdo nekontroluje“ dostáváme přesvědčivou odpověď. My si je však pro jistotu raději stejně pořizujeme a nastupujeme do přistaveného kolejového vozidla. Recepce je otevřená i po půlnoci, což nám usnadňuje situaci poté, co jsme museli přestoupit na jinou linku a část popojít pěšky kvůli výluce způsobené rekonstrukcí kolejiště. Dostáváme svůj nevelký dvoulůžkový pokoj s výhledem na vlakovou zastávku, sídliště a Berlínskou věž. Přes poněkud větší ruch v ostatních pokojích na patře obývaném samými školními výpravami se vyspíme docela dobře a můžeme si jen přát, aby se vydařilo i následné objevování a prozkoumávání berlínských pamětihodností.

Říšský sněm, židovské památníky a Checkpoint Charlie

Zatímco Simona relaxuje v okolí Tiergarten, já volím návštěvu jedné z nejznámějších berlínských památek a to takzvaného Reichstagu (Říšského sněmu).

Televizní věž a East Side Gallery

Muzejní ostrov, Tempelhof a nádraží Südkreuz

Říšský sněm
Historická budova Říšského sněmu
Novodobá vyhlídková plošina na budově Říšského sněmu od architekta Normana Fostera
Braniborská brána, symbol znovusjednoceného Německa
Moderní výškové budovy na Potsdamerplatz
Židovský památník
Židovské muzeum
Alexanderplatz
Marienkirche na Alexanderplatz
Alexanderplatz
Historické kino Babylon
Nákupní dům Alexa v centru Berlína
Berlínský kebab
Automobily TRabant jsou spjaté především s bývalým Východním Berlínem
Checkpoint Charlie
Brežňevův polibek – jeden z výjevů na Berlínské zdi
Berlínská zeď a takzvaná East Side Gallery
Jeden z výjevů na Berlínské zdi oddělující do roku 1989 Východní a Západní Berlín
Kulturní program na nábřeží řeky Sprévy
Řeka Spréva a Oberbaumbrücke
Oberbaumbrücke s nadzemní dráhou
Historická stanice nadzemní dráhy Jannowitzbrücke
V berlínské pivnici
Berlínská televizní věž
Panorama centra Berlína s televizní věží z okna hostelu na Landsberger Alee
Řeka Spréva a v pozadí televizní věž
Muzejní ostrov – Altes Nationalgalerie
Bode-museum na Museumsinsel a televizní věž
Berliner Dom a co jiného než televizní věž