Lákala mě dovolená, kde by se skloubilo příjemné klima, pestrá příroda, moře a možnost podnikat pěší túry. Takové parametry dovolené splňuje ostrov Madeira, ležící v Atlantickém oceánu. Jenže doba po-covidová tam vyšponovala ceny v autopůjčovnách do astronomických výšin a tak jsem začal pokukovat po alternativách. A jednou takovou velice obstojnou alternativou se jevil být ostrov Tenerife, jeden z Kanárských ostrovů, ležících u západních břehů Afriky. Na Kanáry přece jezdí jen němečtí a angličtí důchodci přečkat Evropskou zimu, napadlo mě jako první. Jenže chyba lávky, ony jsou tam hory, hluboké rokle, útesy a také lesy, kilometry značených turistických stezek nevyjímaje. Původní myšlenkou bylo přejít ostrov po jeho délce po trase GR 131. Jenže když jsem se podíval na výškový profil, který vypadal jako pila s krásně ostrými, ještě neotupenými zuby, šly na mě mrákoty. Každý den šplhat do krutých kopců, zalézat do spacáku namarinovaný ve vlastní šťávě a shánět si k přežití ve vyšších partiích téměř nedostupnou vodu, to neznělo zrovna dvakrát idylicky. A tak z toho nakonec vykrystalizovala dovolená s půjčením automobilu a kombinováním odpočinku, koupání, objevování a jednodenních pěších výletů. Tedy vlastně mnohem zajímavěji a různoroději strávený čas, než během „pouhého“ přechodu ostrova. Vyrážíme na Tenerife!
Ostrov nás vítá oblačným závojem, kterým před dosednutím na runway musíme proletět. Ocitáme se pod pokličkou z mraků, které jako chuchvalce z vaty povalují všude okolo nás. Vyzvedáváme si auto z půjčovny a vydáváme se na cestu do místa našeho pobytu, za které jsme si zvolili Puerto de la Cruz na severovýchodní straně Tenerife. Napojujeme se na zdejší páteřní dálnici, která překonává značně členitý reliéf ostrova a člověk si na ní připadá trochu jak na horské dráze. Zastavujeme se hypermarketu Dino, který tu má téměř dominantní zastoupení, a neodoláme nákupu plátanos, místních kanárských banánů, které se tu na četných plantážích pěstují. Chutí i velikostí se liší od těch ze Střední a Jižní Ameriky. Z kopců sjíždíme k oceánu a vítá nás příjemné letovisko Puerto de la Cruz. Ubytováváme se v několikapatrovém hotelu, z balkonu vyhlížíme hory i oceán a vyrážíme prozkoumat, co nám městečko nabízí. V několika hotelech je v plném proudu večerní program pro důchodce, podniky s duhovými poutači čekají na sezonu, pro nás se ukazuje jako nejlepší možný program zajít si na jídlo do italské restaurace. Zaprvé tu člověk ví, co může od jídla očekávat (na rozdíl od mnohých podniků specializujících se na španělskou kuchyni), zadruhé, špagety s mořskými plody si dám tuze rád. Co se týče kuchyně španělské, jednou se odhodláváme vyrazit na polední menu. Ano, ta cena je opravdu až podezřele nízká, a ano, vlastně to tak špatné nebylo, ale předkrm v podobě smažené krokety, hlavní chod v podobě pár kousků smažené ryby a pár nudliček salátu a jako dezert zmrzlinový kornout z obchodu, no jsou i lepší kulinářské zážitky. Přesto však vítězí nad americkou barbeque pizzou v pizzerii ve městě San Cristóbal. To byla teprve prasárna. V následujících dnech si pak užíváme ranní výběhy po dlouhé promenádě i koupání – voda je ovšem jako led, takže mě stačí smočit si lýtka a pár temp si udělat až ve venkovním vyhřátém hotelovém bazénku. Kromě toho je ve městě také vodní svět a proslulá zoologická a botanická zahrada, my však dáváme přednost pobytu mimo město v pestré kanárské přírodě.






Playa Las Teresitas a Santa Cruz de Tenerife
Pláž Las Teresitas na severovýchodě ostrova nedaleko Santa Cruz je největší pláží se světlým pískem na ostrově Tenerife. Nachází se na konci dálnice TF-11 u městečka San Andrés a pro svou dostupnost i jemný zlatavý písek je hojně navštěvovaná turisty. My sem vyrážíme až odpoledne a trávíme zde až do večera čas vyhříváním se na slunci, lenošením pod palmami, šplháním po vlnolamech, koupáním i kocháním. Před soumrakem si ještě vyjedeme na vyhlídku, ze které je pláž vidět v celé své kráse. Poté se přesouváme do hlavního města Santa Cruz de Tenerife. To na první pohled upoutá pozornost svými výškovými budovami, nalézáme zde však i původní architekturu. Moderní architekturu zastupuje ve městě zejména fotogenická budova auditoria od slavného španělského architekta Santiaga Calatravy, jejímž předobrazem byla slavná opera v Sydney. Po krátké procházce centrem a okolo přístavu už však nevíme, co bychom zde ještě víc pohledávali. Podvečerní krátká návštěva tohoto města bohatě postačí a není zde potřeba trávit čas na úkor poznávání zajímavějších míst na ostrově.





La Orotava








Památky UNESCO v San Cristóbal de La Laguna




Playa Los Guíos se skalními útesy Los Gigantes
Cestou ze sopečné krajiny rezervace Chinyero to chce osvěžení. Odpoledne se tedy rozhodneme strávit pod známými obřími útesy zvanými Los Gigantes, které utváří unikátní kulisy ke koupání a relaxování na pláži Los Guíos na západním pobřeží ostrova. Do zátoky občas dorazí několikametrové vlny, které dokáží napáchat nemalou paseku a zejména nezkušeným plavcům způsobit značné problémy. Vlny totiž stahují plavce do oceánu, při vstupu do vody ho naopak nezřídka vyvrhnou zpátky na břeh. Pokud se ale člověk s vlnami sžije, nabídnou mu naopak nevšední zážitek a pohoupání s výhledem na majestátní skalní útesy. Nám se tu podařilo užít si houpačku na vlnách oceánu, tak se i škodolibě zasmát nešťastníkům, na kterých se zrádné vlny nepěkně vyřádily.


El Médano a Playa de las Américas
Pláže u města Los Cristianos pro nás znamenají fyzický i psychický odpočinek před výstupem na Pico del Teide. Nejproslulejší je Playa de las Américas, nám se však líbily více spíše ty ostatní. Užili jsme si tu jednak koupačku, užili jsme si opět i řádění vln a dokonce jsme tu na promenádě ochutnali i Kanárskou indickou kuchyni. A přestože je to tu zvláště během hracích dnů anglické Premier League jeden uřvaný ožralý anglický buran vedle druhého, rádi jsme se tu zastavili, zvlášť když se pak zase můžeme odebrat do klidnějších oblastí. Takovým místem je El Médano, místo našeho pobytu v posledních pěti dnech dovolené. Menší přímořské letovisko na jižní straně ostrova, nedaleko letiště Tenerife Sur. Fouká tu sice konstantně silný vítr, díky čemuž je to tady vyhledávaná lokalita pro kitery, jak se říká surfařům pohybujícím se pomocí plachty vlající ve větru vysoko nad nimi. Jsou zde ale také příznivé podmínky ke koupání, jelikož tu neřádí ani žádné gigantické vlny. Užíváme si tu koupání a relaxaci po zdolání Pico del Teide a rozlučku s oceánem v den našeho odletu.



