Taxi nás přiváží z letiště Tunis-Carthage do centra hlavního města Tuniska a vysazuje nás na bulváru pojmenovaném po prvním tuniském prezidentovi Avenue Habib Bourgiba. Po navazující třídě pojmenované pro změnu po zemi, jejíž bylo Tunisko v minulosti kolonií – Avenue de France, se skrze bránu Bab el Bhar dostáváme do samotného historického centra města, takzvané mediny. Proplétáme se úzkými, křivolakými uličkami, míjíme bezpočet krámků s nejrůznějšími výrobky zdejších řemeslníků, i podniky, kde se lze najíst doslova za pár dinárů. Taková plněná bageta s vajíčkem, sýrem a pikantní omáčkou, či různé druhy plněných placek čapátí, o tom bychom mohli vyprávět. A ty zdobné, barevné dveře, tvořící vchod do vnitřních dvorků zdejších domů. Pohled na ně se mi neomrzel po celý pobyt. Kopec Djebel Karrouba poskytuje pohled na město Tunis i stejnojmenný záliv s přírodními lagunami. Po téměř celém kopci rozesetý hřbitov založený již ve 13. století, který je největším hřbitovem v celém Tunisu, pak poskytuje útočiště klidu v jinak dost přelidněném a rušném městě. Kromě městského trhu, na kterém nabízí zejména po ránu a dopoledne obchodníci ovoce, zeleninu, koření i čerstvé ryby, se naším oblíbeným místem ve městě stává také kavárna u vlakového nádraží, kde se před odjezdem anebo po příjezdu z některého z našich výletů zastavujeme na skleničku osvěžujícího, sladkého mátového čaje.

Jedním z takových výletů je proslulé starověké město Kartágo, založené již v devátém století před naším letopočtem fénickými osadníky. Kartágo postupně rozšiřovalo svůj vliv ve Středomoří, a to až do osudných válek s Římem ve třetím a druhém století před naším letopočtem. Z nich vyšlo Kartágo naprosto poraženo a město bylo téměř kompletně srovnáno se zemí. Později pak bylo na jeho troskách znovu založeno a postaveno římské město. Archeologické pozůstatky jsou dnes chráněnou kulturní památkou UNESCO. Z Tunisu do Kartága se dopravujeme nejprve vlakem, který nás však kvůli výluce až na místo nedoveze. Přestupujeme tedy na autobus. Vystupujeme o pár stanic dřív, abychom se ještě před prohlídkou památky podívali na pláž a vykoupali v moři Tuniského zálivu. Jak více stylově můžeme dorazit do historického Kartága, než po ulici Rue Hannibal. Kartaginský vojevůdce Hannibal je totiž tuniským hrdinou, když proslul smělým činem v jedné z válek s Římem, kdy se svou armádou na slonech překročil Alpy a překvapil Římany ze severu. Obdivujeme důmyslnost Kartaginců u pozůstatků starověkého přístavu a kotviště jejich válečných lodí. Navštěvujeme také Antoninovy lázně, římské divadlo či nekropoli a citadelu na centrálním návrší Byrsa.

Posouváme se dál, až na samotný výběžek Cap Carthage, do městečka Sidi Bou Said. Z vyhlídky shlížíme na kotviště i bílo-modré domečky, které jsou pro toto městečko typické a lákají sem nemálo turistů. Pochutnáváme si na mátovém čaji za dvojnásobnou až trojnásobnou cenu, než je obvyklé, a jen co se propleteme uličkami tohoto jinak malebného městečka, míříme již za soumraku na vlakovou zastávku, abychom toto až poněkud příliš turistické místo mohli opustit.